František Ringo Čech o korupci a tunelech ve společnosti, 1997

Ringo neví, že je zapnutá kamera a od srdce, pravdivě a sympaticky nadává na poměry v parlamentu, ODS a ve společnosti, jak je poznal jako poslanec za sociální demokracii v letech 1996 až 1998.
IGOR: Našel jsem to teď při probírce archivu. Ringa jsem se dovolil, souhlasí. Natočili jsme to totiž bez jeho vědomí, když si verbálně ulevil při četbě novin v salónku, kam jsme ho pozvali kvůli natáčení pro dokument o „Miki Volkovi, rokenrolovém králi". Kameraman Miloš Kabyl si dělal kompozici a nenápadně sepnul kameru. Ringo to opravdu neví. Baví mne a je mi sympatické, jak odložil masku baviče a od srdce řekl, co si myslí. Navíc, takhle to vypadalo v roce 1997! Jak to asi VYPADÁ DNES! -- Vnímám to jako velmi aktuální příspěvek do diskuse, abychom se u nás, v naší krásné zemi, už konečně probudili! A díky Ringovi za tuhle pasáž i dodatečný souhlas ke zveřejnění. (P.S. Když jsem mu telefonoval, byl s vnučkou na baletu! :-)

Na YouTube se toto video blíží jednomu milionu zhlédnutí...!


Lež prezidenta Zemana o MASAKRU NA NÁRODNÍ TŘÍDĚ a odpověď Igora Chauna

Vůbec by mne nenapadlo dělat samostatné video k 17. listopadu 2014. Ale je-li tlak, musí být i protitlak. Je-li zkreslována a falšována naše moderní historie, navíc od představitelů našeho vlastního demokratického státu, MUSÍME SE ZASE OZVAT. A říci pravdu. A ukázat na opakující se lháře. – Prosím o pomoc se šířením tohoto videa.
Děkuju, Igor Chaun, režisér, duchovní aktivista a studentský tiskový mluvčí z roku 1989
POZNÁMKA: Video obsahuje také několik pravdivých a méně známých informací o masakru na Národní třídě… Použité ukázky jsou zejména z dokumentů JARDŮV SEDUMNÁCTEJ a MRTVÝ STUDENT, KTERÝ SE NIKDY NENARODIL.


Komunistický 1.máj 1990 v Praze Vokovicích - režie: Igor Chaun

Obraz zarputilosti komunistických důchodců, kteří uvěřili utopistické myšlence a odmítají si přiznat svůj omyl. Autentický dokument z průběhu oslavy 1. máje v areálu bývalé Vysoké školy politické v Praze Vokovicích. - Igor Chaun jako student FAMU natáčí pro pravicovou předvolební koalici "Svobodný blok" před červnovými volbami roku 1990.


LÉČBA KLAUSEM - autorský sestřih, režie: Igor Chaun

Sestřih čtyřdílného politického dokumentu z roku 1991. Seriál obhajoval společenské změny a nutnost pravicové politiky po 40-ti letech násilné vlády komunismu. Formou rozhovorů s politiky, umělci a prostými lidmi jsou kladeny otázky po smyslu československé revoluce a důvodech následné deziluze. Seriál se při uvedení v Československé televizi setkal se značným diváckým ohlasem. - Jméno Václava Klause bylo do názvu vybráno symbolicky, protože ztělesňoval tehdejší obecnou víru v nové pravicové politiky, ale dokument není o něm. Klaus v něm vystupuje pouze jako jeden z respondentů a tehdejší ministr financí, obhajující ekonomickou reformu. Název byl režisérem zvolen jako parafráze Zweigova titulu Léčba duchem.


Po stopách Listopadu, díl 1: STUDENTI A REVOLUCE

Režie Igor Chaun. - Upřímný dokument o radosti i deziluzi bývalých studentských vůdců. Před kamerou Igora Chauna se postupně zpovídá Martin Mejstřík, Šimon Pánek, Marek Benda či Dana Bérová, ale i Ivan Langer či méně známí studentští vůdci z regionů, jako Martin Štajner z Olomouce, Ivo Kaleta z Ostravy nebo Jan Kubata z Ústí nad Labem.
Dvoudílný dokument byl natočen v roce 2008 k 19. výročí Listopadu pro již neexistující zpravodajskou televizi Z1. - Důležitou složkou dokumentu jsou archivní záběry z policejních represí proti demonstrantům. Některé záběry jsou zveřejněny vůbec poprvé.


Po stopách listopadu, díl 2: OD REVOLUCE K SOUČASNOSTI

Režie Igor Chaun. - Upřímný dokument o radosti i deziluzi bývalých studenstských vůdců. Před kamerou Igora Chauna se postupně zpovídá Martin Mejstřík, Šimon Pánek, Marek Benda či Dana Bérová, ale i Ivan Langer či méně známí studentští vůdci z regionů, jako Martin Štajner z Olomouce, Ivo Kaleta z Ostravy nebo Jan Kubata z Ústí/Labem.
Dvoudílný dokument byl natočen v roce 2008 k 19. výročí Listopadu pro již neexistující zpravodajskou televizi Z1. - Důležitou složkou dokumentu jsou archivní záběry z policejních represí proti demonstrantům. Některé záběry jsou zveřejněny vůbec poprvé.


Mrtvý student, který se nikdy nenarodil, režie: Igor Chaun, 2010

Akce tajných služeb, náhoda, nebo výplod bájivé lhavosti? - Fáma o zabitém studentovi při zásahu komunistické policie na Národní třídě rozhýbala čs. listopadovou revoluci 1989. Ale dodnes nevíme, jak to vlastně bylo. V celovečerním dokumentu Igora Chauna vypovídá i bývalý poručík StB Ludvík Zifčák nebo záhadná autorka fámy Drahomíra Dražská.
Film byl natočen k 20. výročí Listopadu pro Českou televizi ve spolupráci s Janou Struneckou a Jaroslavem Veisem. ČT vysílala ke 20. výročí celodenní komponovaný pořad s názvem „Albertov 16,00" a tento dokument byl ve své první kratší verzi vysílán ve večerních hodinách. Poté se však přihlásili noví svědci, dokonce i sama Drahomíra Dražská, a tvůrci se rozhodli k neobvyklému kroku: dotočili EPILOG, v němž uvádějí nové okolnosti a další bizarní souvislosti této záhady našich novodobých dějin. Konečným výsledkem je tento 90-ti minutový dokument.

 

Václav Havel jako postava v komedii dell´arte? (Ideály a prachy)

Je Havel nevědomky takovou politickou postavou? - Igor Chaun, Martin Mejstřík a Jana Hybášková o revoluci a Václavu Havlovi v úryvku z dokumentu IDEÁLY A PRACHY režiséra Petra Kaňky, natočeného k 20. výročí Listopadu pro ČT. Dokument se věnuje dilematu naší doby, které je vyjádřeno již v samotném názvu filmu. Jsou pro nás 20 let po Listopadu důležitější prachy nebo ideály...? A kam se ty ideály vlastně poděly?


VÁCLAV HAVEL o amnestii, omluvě Němcům a "humanitárním bombardování", 2005

Při natáčení pro dokument Největší Čech jsem měl v roce 2005 výjimečnou příležitost vyzpovídat důkladně Václava Havla, na mnoho různých témat. Tady je z mého archivu obnovený rozhovor (malý dokument) z našeho natáčení v jeho pracovně nedaleko Národní třídy.

 


VÁCLAV HAVEL - o životě, disentu a ženách, rozhovor na Hrádečku 2005

Při natáčení pro dokument Největší Čech jsem měl v roce 2005 výjimečnou příležitost vyzpovídat důkladně Václava Havla, Tady je z mého archivu obnovený rozhovor (malý dokument) z našeho natáčení na Hrádečku, kde to tak miloval, a kde posléze také zemřel.

 


VZPOMÍNKA NA PREZIDENTA - Václav Havel, Ladislav Špaček a Jiří Bartoška, 2005

Přátelské setkání a rozhovor na Hradčanském náměstí... - Unikátní úplný materiál z natáčení pro dokument Největší Čech v roce 2005 pro ČT.


Koncert pro slušný lidi (Kryl, Kubišová, Hutka, Nohavica), 1989

Igor Chaun jako průvodce v nostalgické hudební vzpomínce na dny převratu v ukázce z dokumentu Jany Ševčíkové. V nadšené i zjitřelé atmosféře se koná 3.12.1989 velkolepý koncert v pražské Sportovní hale. Krom domácích alternativních hvězd se sjíždějí i slavní emigranti, k dojatému prvnímu vystoupení po letech.


JARDŮV SEDUMNÁCTEJ - dokument o LISTOPADU 1989, Igor Chaun

Malý příběh z listopadových dnů roku 1989. Případ křivého nařčení. Igor, mladý student a režisér, se ujímá případu excentrického muže, který byl 17. listopadu 1989 na Národní třídě považován za agenta a provokatéra od obou stran. Studenti se domnívali, že je to provokatér StB a policisté, že je to provokatér studentů. Když on se ale pravděpodobně Jarda Kohák zrovna jen s nadšením vyhrnul z Vinárny u Rarášků... :-)
IGOR: Tohle pro mne byla důležitá věc. Studentské vysílání v ČsT bez důkazu muže označilo za agenta a on když pak vystřízlivěl, lidé na něj na ulici plivali, že kvůli němu byli studenti zbiti. Nechápal to. Tento Jarda Kohák (otec dnešního režiséra a herce Jakuba) si stěžoval ve studiu FAMU v Klimentské, kde se vysílání připravovalo, ale nikdo na něj neměl čas. Já se ho ujal. Už bylo jasné, že „Něžná revoluce" je nezvratná a já se ihned pustil do natáčení, protože jsem nechtěl, aby i naše revoluce měla takovéhle chyby... Chtěl jsem mu pomoci pravdivým vyobrazením téhle bizarní události, a zároveň jsem byl fascinován "náhodami", které si při takovýchto dějinných událostech odehrávají a které ty různé konspirační teorie v důsledku spíše vyvracejí, nežli potvrzují. Alespoň na této nižší, "pouliční" úrovni...
A začal jsem s kamerou rozplétat tenhle lidský příběh, zatímco někteří kolegové se pomalu usazovali ve Studentském parlamentu... :-)